Čistiť, dezinfikovať, hubiť – alebo úskalia moderných čistiacich prostriedkov

Napadlo vás niekedy, prečo vám maminka pri každom upratovaní podávala gumené rukavice?

Hlavne nikde žiadne baktérie.. túto mantru konvenčných čistiacich prostriedkov pozná snáď každý. Čím viac mikroskopických potvoriek vyhubíme, tím lepšie. Napadlo vás ale niekedy, prečo vám maminka pri každom upratovaní podávala gumené rukavice?

Čistiace prostriedky – v čom je zakopaný pes?

Preto aby konvenčné čistiace prostriedky plnili svoj účel zbaviť domácnosť „zlých baktérií“, obsahujú radu agresívnych chemických látok a zlúčenín. V bežných čističoch tak nájdete látky ako chlór, hydroxid sodný či silné minerálne kyseliny (kyselina soľná, sírová, dusičná, fosforečná, ...). Všetky tieto látky sa pri kontakte s baktériami, ale tiež s pokožkou alebo sliznicami, jednoducho pustí do svojej práce – teda začne hlava-nehlava hubiť všetko živé. Každý obyvateľ takto „ošetreného“ domova sa tak denne stretáva s agresívnou chémiou a to nie len pri samotnom upratovaní, ale aj pri dotyku s ošetrenými povrchmi alebo pri následnom vdychovaní vyniknutých výparov. Čistiace prostriedky zároveň účinne vyhladia nie len tie „zlé baktérie“, ale aj tie prospešné. A naša imunita sa tak musí začať otáčať....

Keď chémia hrá sólo

Paradoxne, miesto aby sme pre seba a svoju rodinu vytvárali bezpečný a zdravý domov, s použitím špecializovaných chemických čističov a dezinfekcií sa stáva opak. Vzduch v bežnej domácnosti tak často obsahuje viac škodlivín než by skúsený chemik odhalil v uliciach veľkomesta. Dôsledky? Kožné problémy, alergie, bolesti hlavy alebo neurologické problémy, vrátane možnej hyperaktivity detí. Bohužiaľ, túžba po perfektne sterilnom prostredí (podľa reklám má presne takto vyzerať uprataná domácnosť!) si vyberá svoju daň. Nezabúdajme ale, že náš domov nie je operačná sála, ale miesto k životu.

Čističe založené na prírodnej báze – bude to stačiť?

Ak pripúšťate, že zamoriť svoju domácnosť agresívnou chémiou nebude to pravé orechové, inšpirujte sa pri nasledujúcom upratovaní vlastnými babičkami. Aj ony totiž zdieľali rovnakú potrebu ako vy – mať uprataný a čistý domov. Medzi ich hlavných „upratovacích“ spojencov však patril obyčajný ocot, citrón a mydlo.
Častou obavou dnešných gazdiniek však je, či si prírodné prípravky s obsahom rastlinných a minerálnych zložiek – teda na báze vinného octu, kyseliny citrónovej, mydla či vonných olejov so všetkými modernými nečistotami poradia. Úprimne, poradia – skúste a presvedčte sa na vlastnej koži. Naviac ak prekuknete marketing drogistických firiem, zistíte, že aj pri veľkom jarnom upratovaní si bohato vystačíte len s niekoľkými univerzálnymi prírodnými prípravkami ako sú octový čistič alebo univerzálny prírodný čistič a čistič na WC, čo vo finále ocení hlavne vaša peňaženka.

Zdravé životné prostredie doma aj vonku

Odstránením agresívnej chémie z vášho životného prostredia (a z dosahu zvedavých detí) robíte najlepšiu službu hlavne sami sebe. Zároveň vďaka tomu, že vašimi odpadmi tentokrát nevytečie nebezpečná bublinovitá voda, pomáhate zmierniť toxickú záťaž, ktorej je vystavená naša príroda. A ruku na srdce – rovnako ako platí v prípade nášho zdravia, aj planétu Zem máme len jednu...