5 fígľov, ako si poradiť s pupienkami a čiernymi bodkami

Odhaľte ich príčiny a pridajte sa k ženám so zdravou pleťou

Ktorá z nás to nezažila... Puberta dávno preč, ale trápime sa rovnako ako v šestnástich. Pupence, červené vriedky, zahnisané póry… Ako to napraviť? Nájdite príčinya dokážte svojej pleti, že vám jej zdravie stojí za to!

 

1. FÍGEĽ: Minúta ráno i večer – zlikvidujte nečistoty

Nadbytočný maz, pot, prach, škodliviny z ovzdušia – ukladajú sa na povrchu, upchávajú póry a znemožňujú potrebnú obnovu pokožky. Treba ju preto čistiť a čistiť. Účinných spojencov však vyberajte s rozvahou a najmä podľa svojho typu pleti:

Srneczkov tip: Počuli ste už o „kvetových vodách“? Sú to čisto prírodné toniká, ktoré vzniknú ako vedľajší produkt pri výrobe éterických olejov z bylín. Perfektné na osvieženie, dočistenie alebo i naparovanie tváre, navyše sú plné bioaktívnych látok.

 

2. FÍGEĽ: Starostlivosť, ale správna a šetrná

Čistíte ráno, večer, stále, ale pupienky nedajú pokoj? Pozrite sa na etiketu. Výrobcovia kozmetiky sa usilujú o čo najnižšiu cenu a čo najvyššiu trvanlivosť prípravkov. Oba „problémy“ riešia využitím syntetických zlúčenín, ktoré však môžu citlivú pleť dráždiť a vyvolať alergie. Čím viac si v dobrej viere čistíme tvár, tým viac si tak paradoxne ubližujeme. Na ktoré látky v čistiacej kozmetike si dať pozor?

  • Parabény -> metylparabén, etylparabén, propylparabén, butylparabén, izobutylparabén
  • Silné a vysoko reaktívne alergény s predponou „chloro“, „bromo“ , „jodo“ -> 2-bromo-2-nitropropán-1,3-diol
  • Vysoko reaktívna zlúčenina chlóru -> triklosan
  • Syntetické emulgátory -> PEG a PPG
  • Azofarbivá -> CI 10006 – CI 40215

Srneczkov tip:Chcete rozlúštiť etiketu každého kozmetického prípravku? V knihe Tajomstvo kozmetiky nájdete prehľadnú tabuľku s najčastejšie využívanými ingredienciami a odborné vysvetlenie ich dopadu na zdravie.

3. FÍGEĽ: Skontrolujte si zubnú pastu a ústnu vodu

Ak sa vyrážky a začervenanie objavujú najčastejšie práve na spodnej časti tváre, vysvetlenie môžete hľadať aj v zložení zubnej pasty. Okrem syntetických penidiel a konzervantov, ktoré môžu pleť dráždiť a vysušovať, hľadajme vinníka i v rizikových zlúčeninách fluóru. Podľa mnohých zdrojov môže fluór vo vyšších koncentráciách spustiť kožné ochorenie „periorálnu dermatitídu“. Riešenie? Pasty bez umelých látok a fluóru, ktoré sa o zdravie zubov postarajú prírodnými zložkami ako zelený íl alebo prírodná krieda.

 

4. FÍGEĽ: Obmedzte „nebezpečné dotyky“ na minimum

Človek by sa až čudoval, koľko nečistôt a baktérií si akoby mimochodom prenesieme z prstov na tvár. Poškriabať sa na brade, podoprieť si tvár rukami pri nudnej pracovnej schôdzi a okrem toho stráviť aj viac než polhodinu prilepení tvárou k telefónu. Naordinujte si „dotykový detox“ a uvidíte, ako sa vaša pleť zaraduje. J

 

5. FÍGEĽ: Dbajte na kvalitu posteľnej bielizne

Počas hodín, keď sa túlame v ríši snov, sa naša pleť obnovuje a zbavuje odumretých buniek. A tie neskončia nikde inde než…? Áno, na našom vankúši. Pravidelná výmena posteľnej bielizne by mala patriť k štandardným hygienickým návykom, hoci to nie je jediná pasca, ktorá na našu pleť v noci čaká.

Ak ste mamou, iste viete, že sa pri praní detskej posteľnej bielizne musíte zďaleka vyhnúť avivážam a bežným pracím prostriedkom, aj keby voňali akokoľvek božsky. Vzhľadom na svoje agresívne zloženie (zlúčeniny chlóru, formaldehyd, syntetické parfumácie) ľahko podráždia tenkú detskú pokožku a spôsobia sčervenanie či ekzém. Čo sa teda aj k pleti svojej tváre správať čo najšetrnejšie a nabudúce vyprať posteľnú bielizeň napríklad v prírodných mydlových orechoch? ;)

V maličkostiach sa ukrýva potenciál najväčších zmien. Začnite a vyhrajte svoju bitku s pupienkami raz a navždy! :)